|
Hoofdmenu
|
|
afb. Atelier Andre Schreurs, ca 1930
|
|
Pand (Hinthamerstraat 29)
Op nummer 29 is slagerij de "Centrale Vleeschhal" gevestigd. Voor het raam een affiche van Centrale Bossche Reclame Campagne. Op de weg paard met melkkar. Links is Gasselstraat nummer 1 te zien.
Bron: Stadsarchief (0000583)
|
Een kleinigheidje
Door Henny Molhuysen
Vandaag bekijken we het pand Hinthamerstraat 29, op de hoek van de Gasselstraat. Zelf geeft men er een andere naam aan: Hinthamerpromenade 29.
De Hinthamerstraat was een van de eerste straten die de stad kende. Ook buiten de Leuvense Poort was er in de dertiende eeuw reeds bebouwing. Op de hoek van de Gasselstraat en de Hinthamerstraat was het eerste gasthuis van de stad gevestigd. De kapel hiervan werd in de vijftiende eeuw aan de Broederschap van St. Anna verkocht. Deze brak het gebouw echter in 1523 af en bouwde een nieuwe kapel, die niet meer aan de Hinthamerstraat zelf lag.
De Hinthamerstraat kende tot het begin van de negentiende eeuw hier een bebouwing van woonhuizen. Het hoekpand heette 'De gekroonde witte zwaan'. In het begin van de vorige eeuw verdween deze bebouwing en werd er tussen de Hinthamerstraat en de Kerkstraat de Ned. Hervormde kerk gebouwd.
Zowel aan de Kerkstraat als aan de Hinthamerstraat was er een open stuk grond tussen de straat en het kerkgebouw. Het open stuk aan de Kerkstraat werd in het begin van de zeventiger jaren toegevoegd aan de openbare ruimte, het werd het Kerkpleintje.
Het open terrein aan de zijde van de Hinthamerstraat bleef zeer lang onbebouwd. Tot 1904 heeft er een hek van houten palen gestaan die als een scheiding fungeerde. In 1900 werd door het kerkbestuur een plan ingediend om twee winkelwoonhuizen te realiseren. Dit plan werd gerealiseerd en bij de bouw van deze panden stootte men bij het aanleggen van de fundamenten op de resten van de middeleeuwse gasthuiskapel.
In het hoekpand vestigde Th. Ytsma, de boekhandelaar, zijn zaak. Hij had een groot assortiment, want het was een 'Algemene en Wetenschappelijke Boekhandel; Muziek- en Kunsthandel; Kantoorboekhandel'. Voor drukwerk kon men eveneens bij hem terecht. Voor degenen die tijdschriften wilden raadplegen had hij de leesinrichting 'Lectura', met meer dan 36 tijdschriften. Zo'n twintig jaar lang was deze zaak op het hoekje gevestigd.
In de twintiger jaren vestigde slager P. Nouwens (die meer panden in de stad bezat) hier een Centrale Vleeshal. Later veranderde hij zijn huurpand in Cafetaria Noba, dat er tot ongeveer 1970 te bezoeken was.
Mevrouw K. Mulders opende in 1972, toen de straat als winkelpromenade ingericht werd, een kledingszaak onder de naam Modehuis Maison Kitty. Drie-en-een-half jaar later verbouwde de familie Mulders het pand opnieuw en weer kreeg het een horecabestemming. Het werd een petit-restaurant onder de naam Bagatelle. Waar komt deze naam vandaan?
In 1779 werd in Parijs aan de rand van het Bois de Bologne in twee maanden, 64 dagen, een kasteeltje gebouwd naar aanleiding van een weddenschap, aangegaan tussen Graaf van Artois en Maria-Antoinette. De graaf schonk het slotje aan zijn geliefde, voor hem was het maar een kleinigheidje, een 'bagatelle'. Deze naam werd in mei 1976 overgenomen door Eef en Kitty Mulders.
Brabants Dagblad vrijdag 10 maart 1995
|
| |
| 1995 |
Henny Molhuysen
Achter de voorgevel : Een kleinigheidje
Brabants Dagblad vrijdag 10 maart 1995 (foto)
|
| |
|